Barion Pixel

Ismerje meg A Végtaghiányos Gyermekekért Alapítványt!

A Végtaghiányos Gyermekekért Alapítványt 1988-ban érintett szülők hozták létre és azóta segíti a végtaghiányos gyermeket nevelő családok életét. Az Alapítvány célja a végtaghiányos gyermekek testi és szellemi fejlődésének segítése.

A gyermekvállalás, a mai világban nagy elhatározás. A gyermekre várakozás az élet legcsodálatosabb kilenc hónapja. A fogantatástól kezdve szinte biztosak vagyunk abban, hogy a legszebb, legtehetségesebb, ember eljövetelét várjuk. Bármilyen jók is a legújabb fejlesztésű képalkotó technológiák, mégsem láthatnak mindent… Előfordul, hogy a születéskor szembesülnek a szülők, hogy a megszületett gyermek valamelyik végtagja nem fejlődött ki, végtaghiánnyal jött a világra.

Elsőre, teljesen kétségbeesve kapnak a szülők a fejükhöz; mi történt, miért ilyen? Miért pont velem történt ez?

„Van még hasonló végtaghiánnyal rendelkező gyermek a közösségben?”

(sokkal több, mint elsőre gondolnánk)

„Járhat ugyanúgy iskolába, mint bárki más?” (nagyon is!)

„Fog munkát kapni?” (még jó!)

„Lesz szerelmes? Lesz párja?” (biztosan meg fogja találni élete szerelmét)

„Boldog lehet?” (a legboldogabb)

„Egészséges lehet?” (már most az!)

„Fog kerékpározni?” (ha szeretne 😊)

„Be tudja majd kötni a cipőfűzőjét?” (Ő fogja másoknak tanítani)

„Huncut lehet?” (mint minden gyermek)

Nehéz döntések sorozata a végtaghiányos gyermek fejlődésének támogatása. Elképzelhető, hogy műtétek sokasága következik, de az is lehet, hogy nincs szükség operációra, csak megfelelő, szakemberre, aki a mozgáskultúráját megfelelően fejleszti. A legfontosabb, hogy mindeközben a gyermeknek megmaradjon a gyerekkor, tudjon játszani, élvezze felhőtlen kis életét.

Nagy felelősség terheli az érintett szülőket, hisz már kiskorban el kell dönteni, hogy a gyermek hogyan és mi módon tudja pótolni az elvesztett (ki nem fejlődött) végtagját, mi a legjobb megoldás. A tapasztalat azt mutatja, hogy ugyanúgy akarnak élni, ugyanazt akarják játszani, mint a többiek, és ezért bámulatos kreativitással, ösztönös alkalmazkodással szinte mindent meg tudnak oldani, csak figyelni kell rájuk! Fel kell ismerni, hogy miben kérnek segítséget, mi az, amit meg kell tenni anélkül, hogy a gyermek önállóságát elvennék. A „túlszeretés” az egyik legnagyobb hiba. Ha a szülő minden olyat magára vállal, amiben a gyermek mozgása nehezített, és nem várja ki, hogy önmaga megtalálja saját megoldását, azzal a gyermeket függő helyzetbe hozza, nem ad, inkább elvesz.

A hozzáértő szakemberek nagyban segíthetik a szülőt a felelősség vállalásában, a józan felelős döntések meghozatalában. Az alapítvány ebben is segít, ha kell. Általában azt javasolják, hogy kezdetben 3-6 havonta, később minimum évente mutassák meg gyermeküket hozzáértő ortopéd orvosnak, esetleg jól képzett mozgásterapeutának.

Az embert a kéz tette emberré, de nem csak megragadásra, fogásra használjuk a kezünket, hanem tapintásra is. A fogást a gyermekek különböző módon oldják meg; ha az egyik felső végtag ép, akkor a másik oldallal a letámasztás, rögzítés funkcióját ügyesen megoldják. „Érdekes tény, de az általam kezelt gyerekek legtöbbjük utálja a művégtagot! 😊 Hogy miért? Mert nem érzik szükségét. Kreativitással, ügyességgel, ha kell az alsó végtagokkal megoldják az élet adta feladatokat.” tette hozzá Dr. Mező Róbert.

Az alsó végtag hiánya a helyváltoztatásban hatalmas hátrány. Általában ez első feladat olyan strapabíró, mégis jól terhelhető művégtag beszerzése, ami a szűkebb környezet akadályainak leküzdését lehetővé teszi. A kisgyermek mozgáskultúrája fokozatosan alakul ki, ezért előszőr a legegyszerűbbet kell választani, majd a mozgáskoordináció és az igények fejlődésével fokozatosan jobbat és bonyolultabbat.

A gyógytorna és mozgásterápia alkalmazása nélkülözhetetlen a mozgást bármilyen szinten érintő problémák kezelésében csecsemőkortól kezdve egészen a növekedés befejeztéig. A végtaghiányos gyermekek esetében gyakori, hogy az érintett végtag elvárható mozgásai kimaradnak, ezáltal a növekedése arányaiban elmarad az ép végtagétól. Továbbá a végtagok nem egyenletes használata következtében érzékelhető különbségek keletkezhetnek a hiányos és ép testrészek között. Rendszeres gyógytornával csökkenthetjük vagy teljesen megállíthatjuk a lassan kórossá váló folyamatokat.  

A szülők többsége úgy vélekedik, hogy gyermeke mindenképpen tanuljon meg úszni, hiszen ez számára is megnyugvást biztosít egy-egy nyaralás során. Az úszás az egyik legfontosabb sportág, mivel izmaink jelentős részét igénybe veszi. A rendszeres oktatásra járó gyerekek számára egyéb pozitív hozama is van a sportnak, hozzájárul a személyiségfejlődéshez, kialakul egyfajta feladattudat, stb…A végtaghiányos gyermekek esetében kiemelten fontos a bizalmi kapcsolat és az önbizalom kialakítása és megerősítése. A cél az, hogy a medencetérbe belépve ne csak az utcai ruháit hagyja az öltözőben, hanem a gátlásait is. Csoportos foglalkozáson szükség van nyitottságra, ha elhangoznak a következő kérdések – „miért nincs kezed?”, neked nincs lábad?” – azt a gyermek bátran meg tudja válaszolni. Rövid ismerkedés után ezek a kérdések feledésbe merülnek és átalakulnak, „jössz velem játszani?”, „azta de sokáig bírod a víz alatt!”. A gyermekek könnyedén felül tudnak emelkedni egymás hiányosságán.

A gyermeki közösségek lényegesen toleránsabbak, mint a szülőiek. Az óvodában, az iskolában, ha a pedagógus is az, befogadóak. Amerikában kimutatták, hogy azok az osztályok, amelyben valamilyen fogyatékossággal élő kortárs is volt, az életben jobban megállták a helyüket, intelligenciában, tudásban előbbre jutottak. Természetesen a közösségbe való befogadásért mindenkinek meg kell harcolni! Erre a küzdésre kell nevelni minden gyermeket. Létfontosságú, hogy sorstárs közösségre leljen a végtaghiányos gyermek és megfelelő segítséget, támogatást kapjon. Ebben vállal rendkívül nagy szerepet A Végtaghiányos Gyermekekért Alapítvány, ahol tapasztalt szakemberektől kaphatnak megfelelő támogatást és sorstárs közösségben érezhetik magukat biztonságban.

Programjainkról, elért eredményeinkről különböző felületeinken tudnak az érdeklődők tájékozódni.

www.vegtaghiany.hu

https://www.facebook.com/vegtaghianyos.gyermekekert

Bankszámlaszám: 11716008-20025177

A szöveg megírásában közreműködött Dr. Mező Róbert (ortopéd- és rehabilitációs szakorvos), Elmer Zsófia (gyógytornász, fizioterapeuta), Vados Bence (úszóoktató).

Az edukációs kampányt a Miniszterelnökség támogatta.